Dondurmanın Şaşırtıcı Faydaları!

Sıcak bir yaz günü, soğuk bir kış günü hiç farketmez. Dondurma her mevsim yenebilecek efsane tatlıdır. Tatlıların en güzelidir bana göre. Külahta, kapta, waffle’da, dondurmalı pasta olarak veya başka şekillerde tüketebilecek bu lezzet aynı zamanda sağlık deposu. Bunu son 5 senedir kahvaltı öğününde dondurma tükettiğimden gururla söylüyorum. Ve evet, dondurma kilo aldırmaz, dondurma hasta etmez!

Dondurmanın verdiği hazzın yanı sıra, sağlığa şaşırtıcı faydaları var. İşte lezzetinin yanı sıra dondurma yemeniz için daha fazla neden:

1. Kilo vermenize yardımcı olabilir.

Kilo vermek için diyete başladınız ya da kilo koruma diyetindesiniz. Dondurmayı bırakmayın! American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, günlük olarak tam yağlı sütten bir top dondurma  yiyen kadınların daha çabuk zayıfladığını ortaya koymuştur. Tabiki, dondurma ile zayıflamak demek 3 Magnum’u üst üste tüketmek demek değil ancak sosu az olan birkaç top dondurma diyetinizin makul bir parçası olabilir.

 

2. Kısırlığa karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Harvard Üniversitesinin bir çalışmasında, tam yağlı süt veya dondurma tüketilmesinin bebek sahibi olma şansınızı artırabileceğini ileri sürüyor.

Çalışmada, 24 ila 42 yaş arasındaki 18.000’den fazla kadının yeme alışkanlıklarına bakıldı. Haftada iki veya daha fazla kez tam yağlı dondurma yiyen kadınların, ovülasyona bağlı infertilite riski diğer kadınlara göre% 38 daha düşük çıktı.

3. Değerli bir besin maddesidir.

İçerdiği krem ve şeker denediyle dondurma tamamen yararlıdır demek pek doğru olmayabilir. Ancak dondurmada vücudumuz için yararlı ve kemik güçlendirici kalsiyum ve fosfor, kan basıncını düşürücü potasyum ve enerji veren B vitaminleri gibi önemli besin maddeleri vardır ve doku onarımı ve hücre büyümesinde önemli olan, iyi bir protein kaynağıdır.

4. Sizi mutlu eder.

Dondurma yerken neden bu kadar mutluyuz? Çok lezzetli olduğundan mı? Hayır, tek neden bu değil. Bir çalışma, bir kaşık dolusu soğuk besinin insanları mutlu ettiğini bulmuştur. Londra’daki Psikiyatri Enstitüsünden araştırmacılar, vanilyalı dondurma yiyen insanların beyin faaliyetlerini izlediklerinde, insanların orbitofrontal korteks adı verilen etkiyi gördüler. Bu etki, bu insanların eğlendiklerinde harekete geçiren zevk merkezidir.

O zaman afiyet olsun! Nefis dondurmalara sadece yazın değil, kışın da buzluğunuzda yer açın!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff