Yazı Kapatırken Cildiniz İçin Canlandırıcı Bakımlar

Cildinizi yaz mevsiminin yıpratıcı etkilerinden arındırıp tekrar canlandırmak için basit ama önemli bakım önerilerimize bir göz atın.

Yaz boyunca güneşin, denizin, kumun ve havuzun tadını çıkarmak ruh ve beden sağlığımız için çok iyi geldi. Bronzlaşmak yüzümüze ve vücudumuza güzel bir görünüm kattı.

Fakat yaz bitti, şimdi güneşin, sıcağın ve tatilin cildimizde geriye bıraktığı yıpranma ve kalıntıları temizleme vakti!


 

Ölü Deriyi Temizlemek için Avokado, Bal ve Şeker Maskesi

Yaz boyunca güneşe maruz kalıp bronzlaşan yüzünüzün üzerinde oluşan kuru ve ölü deriyi evinizde hazırlayacağınız doğal bir peeling maskesi ile temizleyebilirsiniz.

Bir adet avokadoyu ezerek 2 kaşık bal ve bir kaşık toz şeker ile karıştırın. Temiz yüzünüze dairesel hafif hareketlerle ovarak uygulayın. Avokado ve bal cildinizi beslerken, şeker de peeling etkisi gösterecektir. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika kadar bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. Bu maske ile cildiniz tekrardan yenilenmiş ve canlanmış görünecek.


 

Nem İhtiyacını Karşılamak için Salatalık ve Badem Maskesi

Tatilde güneş altında çok kalmışsanız, kuruyup gerginleşen  cildinizin nem ihtiyacını yeniden karşılamanız gerekir.

İçinde barındırdığı yoğun su miktarı ve cilt için çok önemli olan A, B1, C vitaminleri, biotin ve potasyum ile salatalığın cilt için çok iyi bir nem kaynağı olduğunu bayanlar iyi bilir. Siz de salatalık ile nem maskenizi evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Bir adet salatalığın kabuğunu soyup 2 ince dilimini gözlerinizin üzerine yerleştirmek için ayırın. Geri kalan salatalığı macun kıvamına gelene kadar rondoda ezin. 2 kaşık badem yağıyla karıştırıp yüzünüze parmak uçlarıyla masaj yaparak sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla yüzünüzü durulayın. Son olarak nemi hapsetmek için yüzünüze iyi bir nemlendirici uygulayın.


 

Güneş Lekelerini Yok Etmek için Yoğurt ve Limon Maskesi

Her sene giderek daha tehlikeli hale gelen güneş ışınları, yaz aylarında ve özellikle deniz tatili sonrası, düzenli güneş koruyucu kullanılmadığında ciltte leke oluşumlarına ve aşırı çillenmeye sebep olabiliyor.

Bu lekelere ne kadar erken müdahale edilirse etkisi de o kadar fazla olur.

Yoğurt ve limon, içerdikleri vitamin ve asitlerden dolayı cilt lekelerini gidermede çok etkilidir. Limon suyu doğal bir ağartıcı maddedir. Ciltteki pigmentasyonu, renk farklılıklarını ortadan kaldırır. Yoğurt ise cildi kirden, bakteriden arındıran antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Cildinizde güneşin etkisiyle oluşan lekelerden kurtulmak için 1 tatlı kaşığı yoğurda 3-5 damla limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı zeytinyağı karıştırın. Maskeyi tüm yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Lekelerde açılma görene kadar maskeyi haftada 2-3 defa uygulayın.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff