20. Uluslararası Kukla Festivali Başlıyor!

Bu yıl 20. düzenlenecek Uluslararası Kukla Festivali, 13 – 31 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Festival kapsamında Avrupa ve Anadolu yakasındaki birçok sahnede 15 ülkeden 22 grup gösterilerini sergileyecek.

Karagöz 500 Yaşında…

Festivalde bu yıl Karagöz’ün 500. yaşı da kutlanacak.

Bu vesileyle festival gölge ağırlıklı bir programdan oluşuyor. Kamboçya’dan Pnom Penh Gölge TiyatrosuÇin’den Mao MaoHong Kong’dan Çin ve Türk gölge tiyatroları işbirliğinde Avanti ve Tayvan’dan Kaohsiung Gölge TiyatrosuEndonezya gölge kuklasına örnek olarak da İspanya’dan El Gecko con Botas’ın çalışması yer alıyor.

Festivalde Karagöz oyunlarının modern yorumlarıyla seyirciye ulaştırıldığı göze çarpıyor. Ercan Sönmez’in Hacivat’ın Şakası isimli oyunu, Dünya Çocuk Oyunları topluluğu Ah Karagöz vah Karagöz ve Fransa’dan Ruşen Yıldız’ın Eşek Olmak Gerek isimli oyunu ile Cengiz Özek’in Çöp Canavarı ve Büyülü Ağaç adlı oyunları yer alıyor.

Sadece oyunlarla değil, Topkapı Sarayı Müzesi’nde görkemli bir sergiyle de Karagöz bütün yönleriyle tanıtılıyor. İstanbul Karagöz Kukla Vakfı ve Topkapı Sarayı Müzesi işbirliğindeki sergi kapsamında müze koleksiyonunda yer alan figürlerin Cengiz Özek yapımı replikaları ve yine müze koleksiyonunda yer alan ustaların Cengiz Özek koleksiyonundaki çalışmaları görülebiliyor.

Festival Farklı Teknikleri Bir Araya Getiriyor…

İngiltere’den Drew Colby ve İspanya’dan The Ytuquepintas Company gölgenin bir başka yaklaşımıyla festival içinde yer alıyor.  Karagöz’ün beslendiği halk kitlesini arkasında taşıyan diğer halk tiyatrosu örneklerini de festival kapsamında görebiliyoruz. İtalya’dan Arlecchino ile Paolo Papparotto, Avusturya’dan Kasperl ile Thomas Ettl, Türkiye’den İbiş ile Çocuk Prodüksiyon bunlardan bazıları. Festival programında diğer kukla formlarının; el kuklası, ipli ve sopalı kukla gibi örneklerinin de unutulmadığını görmek sevindirici. Çek Cumhuriyeti’nden KarromatoRusya’dan The Fifth Wheel ve Meta ZeroArjantin’den La Gorda Azulİspanya’dan Toni Zafraİsrail’den Ornan Braier(Train Theatre)Türkiye’den ise Dünya Çocuk Oyunları, Tiyatro Gülgeç ve Naif Bey Kumpanyası izleme imkanı bulabileceğimiz diğer isimler arasında yerlerini alıyor.

Festivalde ayrıca, Lotte Reiniger’in Prens Ahmed isimli filminin gösterimi yapılacak.

20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Cervantes Kültür Merkezi, İsrail Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşiyor. Festivalde yer alan dünyaca ünlü gruplar; Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, Sahne Pulchérie, Deniz Müzesi Sahnesi, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi, Terakki ve Sarıyer Halk Eğitim Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi sahnelerinde ve İstanbul’un birçok farklı semtinde seyirciyle buluşuyor.

Çocuklara ve büyüklere özel gösterilerin yer aldığı bu festivali sakın kaçırmayın!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff