Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW) Nedir?

Son zamanlarda İngilizce açılımı Baby Led Weaning olan Blw, “Bebek Liderliğinde Beslenme” tanımı ile yeni annelerin ve anne adaylarının hayatına girmeye başladı. Bebek liderliğinde beslenme yönteminin amacı, insanın doğasında bulunan yemek yeme ve sonrasında karnını doyurma içgüdüsünü ortaya çıkarmaktır. Bu yöntemde bebek, ek gıdaya geçiş sürecinde kendi kendisini beslemeyi öğreniyor.

Blw yöntemi ile bebek; yiyecekleri koklayarak, dokunarak, tadarak tanıyor.  Ek gıdaya geçiş süreci daha yavaş oluyor ama bebeğin yemek seçme olasılığı azalıyor. Yemek konusunda bebek ve ebeveyn arasında bir inatlaşma olmuyor. Bebek istediği kadar yediği için, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ediniyor ve 1 yaşına kadar ana besin kaynağı olan anne sütünü almaya devam ediyor.

Ayrıca Blw yönetimi sayesinde bebek çiğnemeyi ve ellerini kullanmayı öğreniyor. Ek olarak el-göz koordinasyonunu da geliştiriyor. Katı ve büyük parçalı yiyecekleri yemeye de daha çabuk başlıyor.

Blw Yönetiminde Neler Yapılıyor?

Öncelikle yiyecekler bebeğin minik parmakları için buharda haşlanıyor veya fırında yumuşayacak kadar pişiriliyor. Bu haşlama ve pişirme kısmı önemli. Yiyecekler öyle yumuşak olmalı ki; bebek eliyle tuttuğunda dağılmamalı, ağzına koyduğunda ise kolayca yutabilmeli. Haşlanmadan veya pişirmeden yenilebilecek kadar yumuşak yiyecekler ise bebeğin tutacağı kadar minik parçalar halinde kesilip önüne konuluyor. Bebeğe yemeği ergonomik bir mama sandalyesinde sunuluyor. Bebeğin sadece yemekle ilgilenmesi için olası uyarıcılar yemek ortamından uzak tutuluyor.

Blw Yönetimde Neler Yapılmıyor?

Blw yönteminde bebek hiç bir şekilde yemek yemek için zorlanmıyor. Yiyecekler püre kıvamına getirilip önüne konmuyor. Bebeğin ağzına kaşıkla herhangi bir yiyecek verilmiyor. Sıvı besinler de kaşıkla verilmiyor, genellikle ufak alıştırma bardakları ya da pipetler aracılığıyla veriliyor. İlk başlarda bebekten hemen yemeğe başlaması gibi mucizeler beklenmiyor. Genellikle yemekler yeri boyluyor, bu süreçte ebeveynler vazgeçmeden, sabırla yiyecekleri sunmaya devam ediyor.

Bebek liderliğinde beslenme kilo almayan bebeğe kilo aldırmak için alternatif bir yöntem ya da bebeğin iştahını açan bir yöntem değildir. BLW sürecindeki en önemli ayrıntılardan biri bebeğe verilecek katı gıdaların mevsimine ve bebeğin dönemine uygun seçilmesidir. Kendi sofranızda bulunan gıdaları direkt bebeğin önüne koymak BLW değildir.

Bu yöntemle ilgilenen anne ve babalara BLW Türkiye Facebook sayfasını takip etmelerini öneririz.


Keyiff.com olarak çocuk yetiştirme konusunda anne ve babaların hayatlarını kolaylaştıracak önerilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff