Bu Üzüm İçermeyen Şarap Laboratuvarda Üretildi

Ava Şarapçılık, şarabı moleküllerinden yeniden yaratmak istiyor.

Alec Lee, laboratuvarında üzüm gerektirmeyen özel şarapları klonluyor. Ava Şarapçılığın kurucularından olan Lee, San Francisco’daki 460 metrekarelik tesisinde, öncelikle Pinot Noir ve Moscato d’Asti de içeren 5 çeşit şarabı moleküllerinden tekrardan yaratıyor. “Tesisin amacı, insanların lüks tüketim gıdalarına geleneksel yollarla daha önce mümkün olmayan, farklı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak” diye açıklıyor.

Bunu başarmak için, Ava’daki sekiz bilimadamı şaraba tadını, aromasını ve gövde yoğunluğunu veren yüzlerce bileşiği taklit ediyorlar. Laboratuvarda, maddeleri bileşen parçalarına indirgeyen teknikler olarak, gaz ve sıvı kromatografisini kütle spektrometresi ile birlikte kullanıyorlar.

“Bu, hammaddeyi alıp, her bir molekülü ayırıp, tanımlayıp ölçmemizi sağlıyor” diye açıklıyor Lee. Böylece şarabın kesin moleküler profilini analiz edip, ona benzersiz lezzeti veren bileşikler üzerinde yoğunlaşabiliyorlar. Sonra, bu molekülleri gıda endüstrisi için ticari olarak sentezleyen firmalardan kaynak buluyorlar. Lee, “Bileşenler için bir dizi doğal kaynak var, önemli olan bunları çıkarmak” diyor. “Örneğin muskattaki şeftali kokusu, gerçek bir şeftalinin kokusunu sağlayan aynı molekülden geliyor.”

Moleküller, su, etanol ve şekere doğru miktarda karıştırıldığında, orijinal şaraptaki lezzetin kopyasını üretiyor.

Ava’nın deneysel şarapları, 2015’teki kuruluşundan bu yana çeşitli eleştiriler almış. Bununla birlikte Lee, ekstraksiyon araçlarının giderek daha sofistike ve hassas hale geldiğini iddia ediyor; bu da, doğru bileşenleri tanımlamak ve bir şarabın tıpkısının aynısını yaratabilmek için artık daha donanımlı oldukları anlamına geliyor.

Lee, Ava’nın en uzun süre üzerinde çalıştığı Moscato d’Asti’sinin, kör-tadım testlerinde her zaman çok iyi performans gösterdiğini belirtiyor.

Ava Şarapçılık, 2017 yılı sonunda, Asya ve Avrupa’ya yayılma planları ile ABD raflarında ürün bulmayı hedefliyor. “İnsanların en azından bir şişe satın alacağından eminim,” diyor Lee. “Ama kısa bir süre sonra ikinci şişeyi de almalarını umuyorum. Burada yaptıklarımızın asıl doğrulaması bu olacaktır.”

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff