Görme Engelliler İçin Tasarlanan İlk Akıllı Saat

Dot; görme engelliler için tasarlanan ilk “Braille”, yani kabartma rakamlardan oluşan akıllı saatin adı. 


 

Güney Koreli start-up Dot’un CEO’su Eric Kim, görme engelliler için üniversite yıllarında düşünüp tasarladığı akıllı saati, 3 yıllık bir geliştirme süreci sonunda piyasaya çıkardı.

Daha önce sıkça rastlanan ses sistemine dayalı saatlerin aksine Braille akıllı saat, dokunmaya duyarlı kabartma noktalardan oluşan ilginç ve kullanışlı bir konsepte sahip.

Şık, minimalist görüntüsüyle Dot, Apple’ın akıllı cihazlarından ilham alınarak tasarlanmış, Bluetooth ile akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve Whatsapp, Messenger, Google Maps gibi uygulamalardan veri alabiliyor.

 

 

Akıllı teknolojinin genelde çoğunluk için var olduğunu ve görme engellilerin bu gelişmelerden faydalanamadığını belirten Kim, Dot akıllı saatin üretmeyi planladıkları Braille cihazlardan sadece ilki olduğunu söylüyor ve yakında Braille okuyucu olan Dot Mini’nin ve Kindle benzeri Dot Pad’in de raflarda yerini alacağını ekliyor.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff