Hafta Sonu Etkinlik Önerisi: Rahmi Koç Müzesi

Benimki gibi oldukça hareketli 4 yaşında bir erkek çocuğuna sahip bir anne iseniz, hafta sonu etkinlik arayışında olabilirsiniz. Hafta içi okulda veya eve yakın parklarda zaman geçiren oğlum, hafta sonu değişik yerlere gitmek, değişik insanlar görmek istediğini söylüyor. Ben de hem eğitici, hem de eğlenceli alternatifler bulmaya çalışıyorum.

Geçen hafta sonu oğlumla beraber Rahmi Koç Müzesi’ne gittik ve her şeyden çabuk sıkılabilen oğlum burada 5 saat kaldı, daha da kalırdı da müzenin kapanış saati geldi.

Arabamız olmadığı için seçtiğim yerlere toplu taşıma araçları ile kolay ulaşabilmeli. Müzeye giderken öncelikle Metro’yu kullandık, Şişhane durağında indik. Ardından durağın Kasımpaşa çıkışında bulunan minibüs durağından Alibeyköy istikametine giden araca bindik. Yaklaşık 10 dakika sonra müzenin girişinde idik. Giriş yetişkinler için 16 TL, öğrenciler için 7 TL. Küçük çocuklar için ise ücretsiz.

Arabaları çok seven oğlum müze girişindeki klasik arabaları görünce büyülü bir dünyaya girmiş gibi oldu. Her birini detaylıca inceledi.

Not: Maalesef bu arabalara çocuklar binemiyor.

Hemen arabaların yanında bulunan, elektrikli ev aletlerinin nasıl çalıştığının gösterildiği bölüm de oldukça etkileyici idi. Çalışan bir çamaşır makinesinin tamburunun nasıl döndüğünü görmek, bulaşık makinesinin içindeki dönen pervaneye bakmak, fırını ısıtan uzun çubukları görmek… Makinelere meraklı bir çocuk için gerçekten enfes bir deneyim.

Oğlum tren raylarında yürümeye bilmeyi, geçmişten günümüze yapılan tüm trenleri / tramvayları görmeyi ve içlerine binmeye bayıldı. Hatta bazılarının direksiyonuna geçip sürdüğünü hayal etti.

Gerçek bir uçağa tırmanarak binmek ve kokpiti görmek de güzeldi. Özelikle uçağın eğimli durması ilginç geldi.

Uçaktan iner inmez Fenerbahçe Vapuru’na geçtik. Bu vapurda çocuk edebiyatının usta kalemi gazeteci Yalvaç Ural’ın, 1910-2008 yılları arasında üretilmiş yerli oyuncaklardan Alman, Çin, Japon, Amerikan oyuncaklarına uzanan koleksiyonu vardı. O kadar güzel ve ilginç oyuncaklar vardı ki; çocuklar kadar büyükler de bu bölümü merakla geziyordu.

Matematik atölyesi ise oldukça eğitici ve öğretici idi. Her ne kadar bu alanda yer alan malzemeler oğlumun yaşına uygun olmasa da, küpleri alıp şekiller yapmaya çalıştı. Aynaları inceledi. Tabii ki en çok dev sabun köpüğüne kendini hapsettiği bölüm ilgisini çekti.

Son olarak çıkışta atlıkarıncanın bulunduğu oyun parkını ziyaret ettik ve oğlum tekrar geleceğimizin sözünü aldıktan sonra müzeden ayrılabildi.

Çocuğunuzla beraber bir hafta sonu mutlaka Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririm.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff