iOS 11 ile İlgili Bilinen ve Bilinmeyenler

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Apple’ın Keynote sunumunda, iOS 11 ile ilgili önemli özellikler tanıtıldı. Fakat bu yeni mobil işletim sisteminde,  bahsi geçmediği halde hayatımızı oldukça kolaylaştırabilecek başka ayrıntılar da var.
İşte size iOS 11 ile ilgili bilinen ve bilinmeyenler;

App Store

App Store, değişen tasarımının yanında kullanımı da daha kolay ve keyifli hale gelmiş. App Store, ilgi alanlarına göre uygulama tercihleri sunuyor ve uygulamaları keşfetmek daha pratik hale geliyor.

Otomatik Kurulum

Telefonunuzun kurulumu iOS 11 ile artık çok kolay. Diğer cihazlarınızdaki keychain şifreleri, Wi-Fi oturumları ve iCloud ayarlarınızı otomatik kurulum seçeneği ile hızlı bir şekilde senkronize edebilirsiniz.

Parola Doldurma

Artık şifre hatırlama sorunu bitiyor! Safaride kayıtlı olan parolalarınıza, Safari dışındaki uygulamalardan da rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Wi-Fi Ağ Bağlanma Ayarları

iPhone veya iPad’inizin otomatik olarak komşu wi-fi ağlarına bağlanmasını istemiyorsanız bunun ayarlarını artık kolayca yapabilirsiniz.

Acil Arama

iOS 11’de artık “panik modu” yer alıyor. Acil durumlarda güç düğmesine beş kez basıldığında, panik modu devreye giriyor ve acil arama seçenekleri çıkıyor. Ayrıca Medical ID’de belirlediğiniz kişilere konum bilginiz gönderiliyor.

Dosyalar

iOS 11’de iCloud’un yerini “Dosyalar” uygulaması alıyor. Dosyalar sayesinde; cihazınızdaki, iCloud’daki ve başka uygulamalarda yer alan tüm dökümanlarınıza ulaşabilirsiniz.

E-Postaları El Yazısıyla Yazma

Yeni işletim sisteminde, E-postalarınıza el yazınızı da ekleyebilirsiniz. Ekrana dokunarak, beliren “çizim ekle” seçeneğine tıklamanız yeterli.

Sesli Mesaj Uyarıları

İstemediğiniz mesajların sesli uyarılarını da kapatabilirsiniz. Susturmak istediğiniz mesajı sola sürükleyerek “uyarıları gizle” seçeneğine tıklayın.

QR Kodu Okuma

iOS 11’de artık 3. parti uygulamalara gerek kalmadan, kamera otomatik olarak QR kodları okuyabiliyor.

Yeni Klavye

Özellikle iPhone Plus’ta klavye kullanırken zorlananlar için artık 3 farklı klavye seçeneği bulunuyor. Klavyedeki dil ikonuna tıklayarak klavye alternatiflerine ulaşmak mümkün. Ayrıca iPad klavyesindeki tuşlarda yer alan farklı harf, rakam veya işaretleri, tuşa basılı tutarken parmağınızı aşağı kaydırarak pratik bir şekilde seçebilirsiniz.

Yeni Siri

Siri artık yeni sesiyle aynı zamanda farklı dillere çevirmenlik de yapabiliyor. Siri’den sevdiğiniz şarkıları çalmasını da isteyebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Artık aldığınız ekran görüntülerinin, sol altta duran minik ikonuna tıklayarak üzerine yazı yazabilir veya çizim yapabilirsiniz.

Haritalar

iOS 11’de haritalar size gittiğiniz yolların hız sınırlarını bildiriyor; alışveriş merkezi, havaalanı gibi büyük yapıların kat ve bölümlerini göstererek, kapalı mekanlarda da yolunuzu kolayca bulmanızı sağlıyor.

Sürüş Modu

Sürüş Modu ile artık sürücüler tamamen yola odaklanabilirler. Araç kullanırken “sürüş modu” aktif edildiğinde, uygulama bildirimleri sürücüye ulaşmıyor, arayanlara da otomatik olarak yolda olduğunuzu bildiren mesaj gönderiliyor.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli artık daha işlevsel ve kişiselleştirilebilir. Sizin için telefonunuzda önemli olan tüm ayarları bu paneline taşıyabilir, kontrolünü çok daha pratik olarak sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflar

iOS 11 ile birlikte gelen yeni efektler sayesinde artık daha canlı ve dramatik fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca kısa video klipler hazırlayıp, instagram tarzı döngüler oluşturabilirsiniz.

Split View ve Slide Over

iPad için başka bir yenilik de uygulamalar arası sürükleme özelliği. Pencereyi ikiye böldüğünüzde, öğeleri bir uygulamadan diğerine sürükleyerek taşıyabilirsiniz.

Uygulamalar ve Kontrol Merkezi Arasında Geçiş

Yeni işletim sisteminde iPad, aynı Mac gibi bir uygulama merkezine sahip. Arka plandaki uygulamalar ve kontrol merkezine kolayca ulaşabilir, uygulamalar arası hızlı geçiş yapabilirsiniz.

Arttırılmış Gerçeklik

iOS 11 ile gelen bir başka yenilik de, artık App Store’da sıkça karşımıza çıkacak olan “arttırılmış gerçeklik” özelliğine sahip oyun ve uygulamalar!

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff