15. İstanbul Bienali Başladı!

İyi bir komşu nadiren gördüğünüz birisi midir? İyi bir komşu sizin gibi yaşayan birisi midir? İyi bir komşu istemek çok şey mi istemektir? 


 

Küratörlüğünü heykel, performans ve yerleştirme dahil pek çok sanat türünde çalışmalar yapan Elmgreen & Dragset ikilisinin üstlendiği 15. İstanbul Bienali, “iyi bir komşu kimdir?” sorusunu sorarak komşu, ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını farklı açılardan ele alıyor.

İstanbul Modern’de birbirine komşu iki eser: Yonamine’in posterleri ve Latifa Echakhch’ın freskleri

İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen uluslararası bienalde, 32 ülkeden 56 sanatçının işleri, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere altı komşu mekânda sergileniyor.

Ugo Rondinone’nin 1999 yılında Taksim Meydanı’nda sergilenen gökkuşağı heykeli, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yakınındaki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde İstanbullularla buluşuyor.

Farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikayelerin anlatıldığı 150 eserin yer aldığı bienalde, ayrıca uluslararası konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumlardan film gösterimlerine, farklı kültürel coğrafyalardan şeflerin yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından müzisyenlerin doğaçlama performanslarına, okuma günlerinden çocuklar için animasyon ve tasarım atölyelerine pek çok farkı etkinlik düzenlenecek.

Moskova’dan Sidney’e: Uluslararası Billboard Projesi

15. İstanbul Bienali’nin basın toplantısını takip etmek ve açılış haftasında sergileri gezmek için uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticileri ile basın mensupları da dahil olmak üzere yurt dışından 3 binin üzerinde konuğun İstanbul’a geldiği açıklandı.

Bu yıl bienalde, izleyici alışkanlıklarını takip edebilmek ve etkinlikler hakkında izleyicileri bilgilendirebilmek için QR kodlu ziyaret sistemi kullanılıyor.

İzleyiciler, 15bziyaret.iksv.org adresinden ulaşabilecekleri formu doldurarak ya da bienal mekânlarında bulunan kayıt masalarına başvurarak, alacakları tek bir QR kodla tüm mekânları ziyaret edebilirler.

Bienal, Pazartesi hariç haftanın her günü, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilir.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff