Festivalin Sonunda Her Şey Yanıp Kül Olacak!

Yanan Adam Festivali’nin Bu Seneki Teması “Radikal Ritüel”

Nevada, Black Rock çölünde, her sene olduğu gibi bu sene de bir haftalığına kurulan sanat ve maneviyat şehri, sembolü olan ahşap adam figürü, tapınağı ve diğer bütün sanat eserleri ile birlikte festival sonunda geleneksel olarak ateşe verilecek.

Dünyanın en çılgın etkinliklerinin arasında gösterilen festival, ilk kez 1986’da Larry Harvey ve arkadaşları tarafından San Francisco’da gerçekleştirilmiş. İlerleyen yıllarda katılımcı sayısının hızla artmasıyla festival Nevada çölüne taşınmış ve günümüzde her ağustos ayının son haftasında kurulan ve onbinlerce insanın katıldığı ihtişamlı bir sanat, müzik ve eğlence platformuna dönüşmüş.


 

Yanan Adam Festivali, bireysel ifade, özgürlük ve insanın yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmasına odaklanan bir etkinlik. Toplumun ve kişinin kendine koyduğu bariyerleri, sürreal bir çölün ortasında gerçekleştirilen özgür, yaratıcı eylemlerle kaldırmasını ve sonunda yakılan tahta adamla beraber kendi kabuğunu da yakıp küllerinden yepyeni bir insan olarak tekrardan doğmasını sembolize ediyor. Böylece spiritüel anlamda bir uyanışın da gerçekleştiğine inanılıyor.

Festival herkesin katılımına açık ve festivalde para geçmiyor. Her senenin temasına göre çeşitli post-modern eserlerle donatılan, özel icatların sergilendiği, her gece düzenlenen ateş danslarıyla, müzik performanslarıyla renkli ve dopdolu olan festivalde dünyaca ünlü sanatçılara da rastlamak mümkün.

Peter Hudson tarafından tasarlanan çelik, aluminyum ve ahşaptan zoetrope
‘Aqueous’ Jen Lewin tarafından tasarlanan interaktif yanan ışıklı patika
Peter Hazel’ın cam, çelik ve kumaştan dev denizanası tasarımı “Bloom”

 

Festivalin bu seneki teması olan “Radikal Ritüel” için tasarlanan tapınak, günümüz “post-modern sonrası” dünyasında “ritüel” kavramının inançtan bağımsız, yaratıcı ve oyun-odaklı olarak yeniden keşfedilmesi için sembolik bir yapı olarak inşa edilmiş.

Festival tarihi boyunca 18. kez reenkarne olup, sonunda yeniden yakılacak olan “tapınak”

           

Festivalin kapanışı olarak yakılan ve şifalanmayı temsil eden “tapınak”, bu yıl aynı zamanda insanoğlunun ekosistemde sebep olduğu dengesizlik için de önemli bir mesaj veriyor. Sadece Kaliforniya eyaletinde sayısı yüz milyonu bulan ağaç ölümleri ve ormanların hızla yok olmasını vurgulamak için, yüzlerce gönüllünün katıldığı tapınağın yapımında sadece ölmüş ağaçlar kesilip kullanılmış.

Eskiden bu bölgede yaşayan kabileler, ormanlarda meydana gelen dengesizlikleri ve sayılarında artış olan orman zararlılarını önlemek için kontrollü yangınlar çıkarırlarmış. Böylece dengenin tekraradan sağlanıp, sağlıklı ekosistemin oluşmasını ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlarlarmış.

Festivalin son gününde yakılacak olan tapınak da, insanın kendi içinde tekrardan doğuşunu sağlarken, çevresine olan sorumluluğunu da hatırlatacak ve böylece dünyamıza yeniden hayat verecek bir güce dönüşebilecek.

          


 

The Temple’ı instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Burning Man Temple 2017

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff