Yayoi Kusama Tokyo’da Kendi Müzesini Açıyor

“Dizzying Infinity Rooms and Paintings” 2013 Kişisel Sergisinde Yayoi Kusama – Fotoğraf: Will Ragozzino

Altmış yıllık bir kariyeri geride bırakarak, çağının en ünlü ve üretken sanatçılarından biri olma ünvanını kazanan Yayoi Kusama, Ekim ayında kendi müzesini açmaya hazırlanıyor.


 

En tanınmış işlerinin başında “Infinity Mirrored Room” (Sonsuz Aynalı Oda) yerleştirmeleri bulunan avangard Japon sanatçı, müzenin Tokyo’nun Shinjuku mahallesinde açılacağını duyurdu.

Websitesindeki bilgiye göre ilk sergi, sanatçının “Benim Sonsuz Ruhum” isimli serisinden resimlerin yer alacağı “Creation Is a Solitary Pursuit, Love Is What Brings You Closer to Art” olacak.

Sergi, 1 Ekim’den, 25 Şubat 2018 tarihine kadar sanatseverlere açık kalacak ve biletler 1000 yen’den (yaklaşık 9 dolar) müzenin websitesinden satın alınabilecek.

 

Yayoi Kusama Müze Binası; Kume Sekkei – Fotoğraf: Masahiro Tsuchido

Müzeye ev sahipliği yapacak 5 katlı Kume Sekkei binasının inşaası, 2014 yılında tamamlanmıştı. Geniş cam kaplaması ile çok şık bir mimariye sahip olan bu binanın ne için kullanılacağı bugüne kadar kimse tarafından bilinmiyordu. Kusama’nın duyurusu, bu gizemi aydınlığa kavuşturarak, binayı çağdaş sanatın yepyeni bir anıtı haline getirdi.

Mekanın giriş katında müzenin hediyelik dükkanı yer alacak. İkinci ve üçüncü katlarda Kusama’nın resim, heykel ve karışık tekniklerle yapmış olduğu eserlere yer verilecek. Dördüncü katta, sanatçının dünya çapında tanınmasını sağlayan interaktif yerleştirmeleri sergilenecek.

En üst kat ise sanatçının arşivini incelemek isteyen araştırmacılar için bir okuma odası olarak tasarlanmış.

Tama Sanat Üniversitesi başkanı ve Saitama Modern Sanatlar Müzesi müdürü Tensei Tatebata’nın yönetiminde olan müzede ayrıca yılda iki kez geçici sergiler de düzenlenecek.

Müzenin açılışıyla beraber, Yayoi Kusama, Dali gibi hayattayken kendi müzesini tasarlayıp açan sayılı ölümsüz sanatçılar listesine dahil olmuş oluyor.

Sanatçının gezici yerleştirmelerine olan dünya çapındaki ilgi göz önünde tutulursa, müzenin açılışına çok sayıda ziyaretçinin akın edeceğini şimdiden söyleyebiliriz.


 

“Balkabağı” ile Kusama 2010 – Louisiana Modern Sanat Müzesi, Humlebæk

Yayoi Kusama, savaş sonrası New York sanat ortamında, kışkırtıcı doğaçlama sanat etkinlikleri sahneye koyan, “Infinity Nets”, döngüler ve noktaların halüsinatif resimlemeleri gibi eserlerini sergileyen etkili bir kişilik oldu. 1966’da düzenlenen Venedik Bienali’nde Kusama, yüzlerce aynalı topun yerleştirilmesi olan Narcissus Garden adlı eseri ile sanat camiasında dünya çapında tanınan bir sanatçı haline geldi.

1970’lerde Japonya’ya geri dönen sanatçı, baş döndürücü enstalasyonları ve “Nokta Saplantıları” gibi eserleri ile insan duyularını ve hayal gücünü cezbetmeye devam ediyor.


 

Infinity Mirrored Room – The Souls of Millions of Light Years Away, 2013  Fotoğraf: Maris Hutchinson

 

Infinity Mirrored Room—Aftermath of Obliteration of Eternity, 2009  Fotoğraf: Cathy Carver

 

Dots Obsession—Love Transformed into Dots, 2007  Fotoğraf: Cathy Carver

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff