Mars’taki Hayatı Mimarlar Tasarlarsa

Tasarımcılar, Mars’taki yerleşimin geleceğini büyük bir şehir ölçeğinde hayal ediyor.

“Mars toprağına dikilecek ilk nesil ağaçlar”:

Tree of Life / Mars City Design

Beyrutlu mimar Samer El Sayary’nin TREE OF LIFE konsepti Mars City Design yarışmasının bu seneki finalistlerinden biriydi.

3 metre uzunluğundaki meşe ağaçlarının gece -73 dereceye kadar düşen atmosfer nedeniyle sağlam birer taca ihtiyacı var. Yeşil yaprakları inanılmaz sağlıklı ve toprağı yeterinde sulanmış durumda olmalı. Rüzgar ve kozmik ışınlar, titreşimlerden ağacı korumak için elektiriğe dönüştürülmeli.

Mars City Design, küçük ölçekli Mars konut projelerinin aksine, Mars’taki hayatın şehir ölçeğinde nasıl görünebileceği üzerine çalışıyor.

Mars’taki “Look and Feel” çok ama çok önemli: CEO Vera Mulyani, tasarımların Mars sakinlerinin hem kalplerine hem de ruhlarına değmesi gerektiğini vurguluyor.

“Çöl ortasında bir orman”:

Redwood Forest City – Valentina Sumini ve Samuel Wald / Mars City Design

Bu konsept ise Mars çölünün ortasında esintili bir şehri öngörüyor. Su ve karbon dioksidi oksijene çevirerek Mars’taki insan topluluklarına hayat verecek.

Valentina Sumini ve Samuel Wald’ın tasarımı geri dönüşüme ve yerinde kaynakların kullanımına odaklanıyor – özellikle de suya.

 

NOMADICIZER – Reza Eslami & Asal Shokati

Kaynak: WIRED UK


 

Keyiff.com olarak, önümüzdeki 3 yıl boyunca tasarlanacak olan 3D Mars şehirleri için çok heyecanlıyız. Kızıl gezegende mesai yapan NASA’ya ve Chris McKay’e iyi şanslar diliyoruz!
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff