Türkiye’de Kadın Olmak!

1986 yılında Tarhan Erdem’in kurduğu KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 31 yıldır araştırmalar aracılığıyla Türkiye toplumunu anlamaya, anlatmaya ve böylece anlaşılır kılmaya çalışıyor.

Konda’nın Temmuz ayında gerçekleştirdiği son araştırması, Türkiye’nin 100 kişilik bir popülasyona sahip olması durumunda nasıl bir toplumsal yapıyla karşı karşıya kalacağımızı ortaya koyuyor.

Araştırmanın kadınlarla ilgili olan kısmı oldukça dikkat çekici. Türkiye’de yaşayan kadınların %62’si ev kadını, sadece beşte biri çalışıyor.

Kadınların potansiyellerini dört duvar arasına hapsetmeleri oldukça üzücü. 80’li yılların kız çocuklarının hedefi okumak, çalışıp para kazanmak, kendi ayakları üzerinde durmak idi. Maalesef günümüzde bu hedefler evlenmek ve çocuk yapmak olarak evriliyor.

Toplumsal değişimin ancak ve ancak yeni nesilleri yetiştiren kadınlarla başlayabileceğine inananlardanım. Bu değişim için de kadınlar dört duvar arasında değil, hayatın tam da içinde yer almalılar. Bu nedenle kadınların iş gücüne katılımı arttırılmalı. Türkiyeli kadınlar hem cinslerine destek olmalı.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Dünyaya sadece bakma gör, dokunurken hisset, sınırlarını kaldır ve yakınlaş, birbirine sıkıca sarıl, merak et, risk al, anın keyfini çıkar. Copyright © 2017, Keyiff